September 16, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Ευρωλιγκα Παναθηναικός

Παναθηναϊκός… εφτάστερος

Ο Παναθηναϊκός υπέταξα με τρομερό μπάσκετ την Ρεάλ Μαδρίτης και είναι πρωταθλητής Ευρώπης μετά από 13 χρόνια

Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καθώς κατάφερε να προηγηθεί με 10-3, πι πράσινοι βρήκαν λύσεις και μείωσαν σε 10-9 ωστόσο τα τρίποντα της Ρεάλ έφεραν την διαφορά στο 17-11 και 22-16, ο Παναθηναϊκός τα έκανε όλα λάθος στην άμυνα δεχόταν εύκολα τρίποντα με την διαφορά να πηγαίνει στον +10 (32-22, 34-24) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 36-25 με τους πράσινους να είναι τραγικοί στην άμυνα

Η διαφορά πήγε και στο 41-27 με τον Χουαντσο να καρφώνει εντυπωσιακά για το 41-29 και 41-31 από τον Σκουκα με τους πράσινους να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ, οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνα τους και με τον Λεσορ μείωσαν στα… δυο τρίποντα 41-35 στο 15’, οι πρασινοι με τον Λεσορ μείωσε σε 43-38, Γκραντ και Βιλντοζα με δυο τρίποντα έφεραν το ματς στο πόντο 46-45, οι πράσινοι δεν αξιοποίησαν την ευκαιρία και ο Καμπατσο με ένα τρίποντο έκανε το 54-47 παγώνοντας την Uber Arena, ο Σλούκας με ένα δίποντο από τα έξι μέτρα μείωσε σε 54-49 στο ημίχρονο αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά στην επανάληψη

Ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 54-52 με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ναν με τρίποντο έκανε το 56-58 βάζοντας φωτιά στην Uber Arena, ο Καλαϊτζάκη έκανε το 59-64 και 61-64 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου

Η Ρεάλ μείωσε σε 65-66 με τον Γκραντ και τον Μητογλου μα κάνουν το 65-71, ο Γκραντ έκανε το 65-73 με την Uber Arena φλέγεται, η διαφορά με τον Σλουκα ανέβηκε σε 71-79 και με τον Μητογλου σε 76-86 με 2:27 για το τέλος, ο Λεσορ έκανε το 76-88 με δυο βολές