September 16, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Μικρές εθνικες ομαδες

Αποχαιρετησε την πρωτη κατηγορια στην 15η θεση η Εθνική Κορασιδων

Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της η Εθνική Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που διεξάγεται στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 72-66 της Σουηδίας και κατέλαβε την 15η θέση.

Με προβάδισμα 4-3 ξεκίνησε τον αγώνα η Εθνική μετά από επιτυχημένη ενέργεια της Ζορμπαλά. Η Σουηδία με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με σκορ 4-11 (5΄18΄΄), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με 14-21.

Η Νόρμπεργκ έκανε το 18-25 (13΄58΄΄) για τη Σουηδία, η Ελλάδα, όμως, πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 9-0 επανέκτησε το προβάδισμα με 27-25 (18΄35΄΄) με την Χιαουτάκη να ευστοχεί στις βολές. Η Εθνική έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να ελέγχει το παιχνίδι, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα 34-30.

Η καλή εικόνα της Ελλάδας συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο καθώς με ένα σερί 12-0 διαμορφώθηκε το 46-31 (23΄55΄΄) μετά από δίποντο της Μόσχου. Η Σουηδία προσπάθησε να αντιδράσει όμως το τρίποντο της Βίγκα έδωσε «ανάσα» στην Εθνική με 49-37 (27΄19΄΄).

Οι Σουηδέζες πίεσαν σε όλο το γήπεδο και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά μειώνοντας σε 57-54 (33΄53΄΄), ήρθε όμως η απάντηση με το τρίποντο της Χλιαουτάκη και το 60-54 (34΄18). Έχοντας πιάσει καλό ρυθμό η Εθνική δεν επέτρεψε στη Σουηδία να επανέλθει και με εύστοχες επιλογές στην επίθεση έφθασε και πάλι στο +10 μετά από δίποντο της Τουμπανιάρη (72-62, 38΄48΄΄).

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-30, 53-44, 72-66

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Ντόρι (Ιταλία),Βούγιτσιτς (Μαυροβούνιο)

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 7(1), Μήτραλη 7(1), Φουστέρη 12(2), Χλιαουτάκη 8(1), Βίγκα 6(1), Μόσχου 7(1), Ζορμπαλά 10, Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 6, Τουμπανιάρη 9, Καμπάκα.