July 9, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Εθνική Ομάδα Προολυμπιακό

Νεο show της Εθνικής και τώρα… Σλοβενία

Η Εθνική ομάδα ξεμπούκωσε στην τριτη περίοδο και με νεα παράσταση επικράτησε με 80-56 της Αιγυπτου και πηγαίνει ως πρώτη να αντιμετωπίσει την Σλοβενία στα ημιτελικά

Η Εθνική ομάδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με το… καλημέρα 10-3 και 16-3 δείχνοντας οτι εχει βρει ρυθμο, στην συνέχεια η Αίγυπτος πετυχαίνοντας κάποια σουτ μείωσε σε 18-7 και 20-9 με τον δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-12 υπέρ της ελληνικής ομάδας η οποία είχε υποπέσει σε τέσσερα λάθη

H Εθνική απο την μια διατηρούσε την διαφορά σταθερά σε 29-19 και 31-19 ωστόσο οι Αιγύπτιοι με ευστοχία απο την περιφερειαα μείωσε σε 31-23, η εθνική ήταν πολύ άστοχη στην επίθεση με την ΑΙγυπτο να αντιστέκεται και να μειώνει σε 36-30 ενώ οι τελευταίοι μείωσαν και σε 38-34, οι Αιγύπτιοι μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 40-38 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-38

Στην τρίτη περιοδο οι διεθνείς έπαιξαν μπάσκετ με ωραία κυκλοφορία και τελειώματα με την διαφορά να πηγαίνει στο 53-41 και 59-45 ενώ ο Παπανικολάου στο 61-45, η διαφορά πήγε και στο 68-50 απο τον Χαραλαμποπουλο με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται εν τέλει στο 68-52 και να εχει βρει τα πατήματα της

Στην τεταρτη περίοδο δεν αλλαξε τιποτα διαφορά πηγε στο 74-54 και με τον Λαρεντζάκη στο 77-56 εχοντας πλέον μετατρέψει σε πάρτι την αναμέτρηση και το τελικό 93-71 απλως σφράγισε το αποτέλεσμα