September 20, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Εθνική Ομάδα Ολυμπιακοι Αγωνες

Με σουπερ ανατροπή η Εθνική πήρε το φιλικο με Πουερτο Ρικο

Η Εθνικη ομάδα με μεγάλη ανατροπή στο τεταρτο δεκάλεπτο επικράτησε με 67-65 τιυ Πουερτο Ρικο και έκλεισε με θετικο πρόσημο τα φιλικά επι ελληνικού εδάφους εντεκα ημερες πριν το μεγάλο ραντεβού της Ολυμπιάδας

H Εθνικη ομάδα δεν μπήκε και με τους καλύτερους οιωνούς στην αναμέτρηση καθώς πολλά αμυντικά κενά την οδήγησαν να κυνηγάει απο νωρίς στο σκορ, 2-7, 4-9 εχοντας βρει δυο τριποντα απο Μητογλου και Παπαγιάννη για το 7-9 ωστόσο και πάλι οι Πορτορικανοί έβαλαν την μπάλα πιο εύκολα στο ζωγραφιστο παίρνοντας διαφορά 10-18, η εθνική μείωσε ελάχιστα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 15-20

Οι Πορτορικανοι με οπλο τα ευστοχία τρίποντα πήραν προβάδισμα με 15-23 και 18-26, μάλιστα οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν την διαφορά ακόμα και στο 20-32, η γαλανόλευκη βρίσκονται λύσεις κατω στο ζωγραφιστο και με ωραιες επιδέσεις έριξε την διαφορά σε 26-32 και το ημίχρονο εν τέλει ολοκληρώθηκε στο 32-367 υπέρ των Πορτορικανών με την εθνικη μας να εχει μειώσει την διαφορά

Στην συνέχεια η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει το σκορ και το κατάφερε μέχρι το 40-44 ωστόσο οι Πορτορικανοι αμέσως ανέβασαν την διαφορά στο 40-48 και στο 48-58 σκορ που ήταν και το τελικο για το τρίτο δεκάλεπτο

Μια σουπερ αμυνα του Καλαιτζάκη και ενα λέι-απ απο τον παιχτη του Παναθηναϊκού όπως και ενα τζαμ-σουτ απο τον Μητογλου εφεραν την μειωση της διαφορά σε 54-58 και την Ελλάδα για μια ακομα φορά να επιστρέφει στο παιχνίδι, η εθνική μειωσε σε 56-58 και 58-61 απο τον Καλαιτζάκη ωστόσο οι Πορτορικανοι εξακολουθούσαν να εχουν το προβάδισμα με 59-65 και τον Λουντζη να κανει το 62-65 με τρίποντο ενώ με ένα εκπληκτικο συνδυασμό Χαραλαμποπουλο και Μητογλου εγινε το 64-65 με την γαλανόλευκη να μειώνει στον πόντο, ο ΄Παπανικολάου εβαλε μπροστα για πρώτη φορά την Εθνική με 66-65 στα 25” για το τέλος, η καλη αμυνα της ελληνικης ομάδας και το φαουλ πάνω στον Παπαγιάννη εφεραν την εθνική μια ανασα απο την νικη, τελικα αυτη ηρθε με τμο 67-65 παίρνοντας μια φιλικη νικη με θετικα και αρνητικα στοιχεια αλλά και μια ενεση ψυχολογιας