September 20, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Basket League Παναθηναικός

Ξεμουδιασμα με νικη για τον Παναθηναικό με απιθανο Λορεντζο Μπράουν

Ο Παναθηναικός μπήκε πολύ δυνατα στα φιλικά και στο πρωτο του φιλικο επικρατησε με 76-81 της Τσεντεβιντα με τοπν Λορεντζο Μπράουν να κανει απιθανα πραγματα με 18 πόντους’

Οι πράσινοι με πολλές απουσίες καθώς δεν ηταν ακομα ετοιμοι οι Λεσορ (ηταν στην Λουμπλιάνα), Ναν (θα ενσωματωθει στην Αθηνα), Σλουκα και Γιουρσεβεν αλλά με ενα απιθανο Μπράουν με πάσες no-look και με 18 πόντους κξαι εικονα σαν επαιζε εδω και χρονια στην ομάδα επικράτησε τις Τσεντεβιντα με 76-81 και θα αντιμετωπίσει μια εκ των Εφες (στις 17:00) ή Μπάγερν (στις 19:30) αυριο Σαββατο 7/9

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι προσπαθώντας να βρουν ρυθμό και η Τσεντεβιντα ήταν στο 8-6 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μετά το 15-8 στο 6’ ανέβασε ταχύτητα (15-15), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-17.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Τσεντεβιντα προηγήθηκε με 27-19, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να πλησιάζει στο δίποντο (27-25) στο 14’, ενώ οι πράσινοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (33-33) λίγο αργότερα. Στο 19’ το τριφύλλι πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 40-39 και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 44-43.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, με την επιστροφή, έφτασαν στο 49-45 μεγαλώνοντας την απόστασή τους. Οι Σλοβένοι πλησίασαν και έκαναν το 51-51 στο 24ο λεπτό και ανέκτησαν το προβάδισμα με το 52-51. Στο 26’ οι πράσινοι έγραψαν το 52-56 και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ με την Τσεντεβιντα να προσπαθεί να επιστρέψει (65-67, 30’).

Στο 32’ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 67-67, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με ένα γρήγορο 4-0 για το 67-71. Οι πράσινοι ήταν στο +6 (72-78) με 3’27’’ να απομένουν στο ρολόι και πήραν τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 65-67, 76-81