September 19, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Basket League Αρης Περιστερι

Πήρε το ντερμπι με Άρη και τερματισε στην τριτη θεση το Περιστερι

Το Περιστερι μετα απο ανατροπή στην τεταρτη περίοδο επικράτησε με 75-71 του Αρη και κατέκτησε την τριτη θεση στο πρωταθλημα

Καλυτερα στον αγωνιστικο χωρο μπήκε το Περιστερι το οποίο πήρε με τον Γουίλιαμς προβάδισμα με 12-2 και 17-9 απο τον Μητρου-Λονγκ εχοντας τον ελεγχο σε ολο το παιχνίδι, ο Άρης απάντησε με τον Περσιδη και τον Κατσιβελη μειωνοντας σε 23-20 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο

Στην συνεχεια τα τριποντα των Σταρκ και Τπολιοπουλο εδωσαν προβάδισμα με 25-26 στους φιλοξενουμενους οι οποίοι ωστόσο διατηρουσαν το προβάδισμα με 28-31 στο 18′ σε ενα δευτερο δεκάλεπτο με χαμηλο ρυθμό, ο Χουγκάζ εδωσε ξανα προβάδισμα στους γηπεδουχους με 33-31 με το σκορ να αλλάζει συχνα κει τον Άρη να ανακτά το προβάδισμα με 33-36 απο τον Μπουμπεργκς

O Τολιοπουλος εκανε το 35-41 απο την περιφερεια αλλά η απάντηση του Περιστεριου ηταν αμεση, οι Τομπσον και ΝΒτανγκουμπιτς εκαναν το 42-41 με το σκορ να εναλλάσεται 42-44, 49-46 και 51-56 απο τον Ριντ ενω το δεκάλεπτο ολοκληρωθηκε στο 55-58 υπέρ των φιλοξενουμενων

Ο Άρης ειχε το προβάδισμα με 55-61 και 57-63 με το Περιστερι ωστόσο με τους Χουγκάζ και Μητρου – Λονγκ οχι μονο να μειώνει αλλά και να φερνει το ματς στα ίσια 66-66 ενω με τον πρώτο πήρε και προβάδισμα με 68-66 μετα απο πολύ ωρα, ο Άρης ειχε κακές επιθεσεις με αποτέλεσμα το Περιστερι με τον Ραγκλαντ απο την γραμμη της… φιλανθρωπιας εκανε το 72-68 με 1:02 για το τέλος, ο Μητρου-Λονγκ με 17” στο χρονομετρο εκανε το 74-69 με το Περιστερι να φτανει ολο και πιο κοντα στην νικη και τελικά το 75-71 σφραγισε την νικη του Περιστεριου και την τριτη θεση