October 5, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Basket League Παναθηναικός

Οδοστρωτήρας ο Παναθηναϊκός, πάτησε γκάζι στο δεύτερο και συνεντριψε την Γαλατάσαραϊ

O Παναθηναϊκός ήταν οδοστρωτήρας στο δεύτερο μέρος και συνέτριψε την Γαλατάσαραϊ με 56-85 στο προτελευταίο φιλικο παιχνίδι επι τουρκικο εδάφους

Θετικο τεστ για τον Παναθηναϊκό οπου με ελλείψεις καθώς εκτός έμειναν οι Κωστας Σλουκας, Κωστα Αντεντοκουνμπο και Λορεντζο Μπράουν εκανε επίδειξη δύναμής και συνεντριψε με 56-85 την Γαλατάσαραϊ

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησαν το παιχνίδι με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και έφτασαν γρήγορα στο double score από τον αντίπαλό τους (12-6) και διατηρώντας το προβάδισμα έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 17-12. Ακολούθως, «έχτισαν» διψήφια διαφορά (32-21), την οποία οι γηπεδούχοι κάλυψαν φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσια (34-34) για το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα με τον πίνακα του σκορ στο 25’ να δείχνει το 36-46. Το τριφύλλι προηγήθηκε με +13 (45-58) στο 30’ και στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιγε συνεχώς την «ψαλίδα» παίρνοντας τη νίκη με 85-56.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-58,

Galatasaray (Σεκιζτσόκ): Λίβινγκστον Τζ. 8. Εφιανάγι Τζ. (11 (1), Καμπάτσα 4, Κάμινγκς 6, Γκεγίκ, Πάλμερ 14 (3), Ιζούντου 7, Αλισιάν, Αστάτσιο 6, Κοκσάλ.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Μωραΐτης 2, Οσμάν 12 (2), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 10, Γκραντ 10 (2), Ναν 7, Λεσόρ, Γκριγκόνις 6 (1), Ερνανγκόμεθ 9, Μήτογλου 6, Γιουρτσεβέν 15.