September 19, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Basket League Λαύριο ΠΑΟΚ

Βελτιωμενος ο ΠΑΟΚ, και εμφατικη φιλικη νικη επι του Λαυριου

Ο ΠΑΟΚ ηταν ανωτερος και κέρδισε με 82-56 το Λαύριο στην εδρα του τελευταίου οντας πολύ βελτιωμενος σε συγκριση με το τελευταίο του φιλικο με το Μαρουσι

Με νικη εκλεισε ο ΠΑΟΚ το διήμερο των φιλικών στην Αθηνα καθώς επικράτησε με 82-56 του Λαυριου παρουσιάζοντας πολύ βελτιωμενη εικονα σε συγκριση με το χθεσινο φιλικό που εδωσε στο Μαρουσι με τον Μασιμο Καντσιελέρι να βγάζει χρησιμα συμπερασματα

O Μασιμο Καντσελιέρι ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ρεινολντς Τζ., Μπάρτλει, Περσίδη, Κροζερ και Ουπσον. Η ομάδα μας χρειάστηκε πέντε λεπτά για να πάρει το προβάδισμα και να επιβάλει το ρυθμό της στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν με απουσίες στο πρώτο τους φιλικό, προηγήθηκαν 9-8 στο 5ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά 11-18 (8’30’’) και έκλεισε με +7 (15-22) το πρώτο δεκάλεπτο.

Από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο κόουτς Καντσελιέρι είχε ήδη χρησιμοποιήσει 11 από τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και ο ΠΑΟΚ δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (15-26 στο 11’ και 21-32 στο 15΄). Το Λαύριο μείωσε 29-32, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πήγε ξανά τη διαφορά στους 11 (29-40).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά (35-52 στο 24’), έφτασε στο +20 (36-56 26’), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 43-58 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Χεντερσον στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά πήγε στο +18 (43-61) και σύντομα ξεπέρασε τους 20 (43-65 στο 32’). Ο κόουτς Καντσελιέρι μοίρασε το χρόνο σε όλους, η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο (49-77), πριν το τελικό