October 5, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Ευρωλιγκα Ολυμπιακός

Παλεψε, κατέρρευσε στο τεταρτο και λυγισε απο την Φενερ ο Ολυμπιακός

O Οληυμπιακός πάλεψε αλλά λυγισε απο την Φενερ στην πρεμιερα της Ευρωλιγκα με 82-71 και ξεκινησε με το… αριστερο στην νεα διοργανωση

Οι ερυθρόλευκοι πάλεψαν αλλα λυγισαν σγτο τελος απο την ανωτερη Φενερ μεσα στην Τουρκια με 82-71 καταρρεοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο εκει δηλάδή που κριθηκε και το παιχνίδι

Το μέγεθος της Φενέρμπαχτσε μέσα στη ρακέτα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος ήταν εκείνος που άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα μας (4-2), που δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -4 (17-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Σακίλ Μακίσικ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Ο Αμερικανός φόργουορντ ευστόχησε μάλιστα και σε ένα εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο (26-19) που έδωσε ψυχολογία. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά ισοφάρισαν με τον Μόουζες Ράιτ να καρφώνει στο τρανζίσιον (28-28, 16′) και στην πορεία προσπέρασαν (30-32, 18′) με τον Γουόκαπ να τελειώνει τον αιφνιδιασμό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +4 (32-36).

Στην τρίτη περίοδο, τα απανωτά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στην Φενέρ να επιβάλει τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (44-42, 22′), όμως ο Μόουζες Ράιτ είχε «απάντηση» επιθετικά για τους Πειραιώτες κρατώντας τους κοντά στο σκορ. Η προσπέραση ήρθε δια χειρός Εβάν Φουρνιέ στο 27′ (52-54). Τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ όμως κόστισαν στην ομάδα μας που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (57-56). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Φίλιπ Πετρούσεφ προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση του Ολυμπιακού που έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 33′ με τον Μακίσικ να ευστοχεί σε 2 ελ. βολές. Η Φενέρ όμως εκμεταλλεύτηκε την αμυντική μας ολιγωρία και «έτρεξε» ένα σερί 8-0 που την έθεσε επικεφαλής του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71