October 5, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Basketball Champions League Περιστερι

Με το αριστερο και το Περιστερι, ήττα στο Βελιγράδι

Το Περιστερι προσπάθησε αλλα ηττηθηκε με 70-58 απο την Σοκερμπετ και μπήκε με τοπ αριστερο στην διοργανωση

Η αντεπιθεση η μικρη που εκανε το Περιστερι στην τεταρτη περιοδο δεν ηταν αρκετή για να αποτρεψει την ηττα με 70-58 απο την Σοκερμπετ στο Βελιγραδι ξεκινωντας ετσι με το αριστερο στην διοργανωση

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ (3/25, 12%) και αυτό έδωσε την δυνατότητα στους Σέρβους να το αξιοποιήσουν και με καλύτερες επιδόσεις από τα 6.75 και ελέγχοντας τα ριμπάουντ (41 έναντι 31 της ελληνικής ομάδας) έφτασαν στη νίκη.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (6-8 στο 5’ και 14-12 στο 8.30’’).

Σταδιακά οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ (23-16 στο 12.30’’), όμως οι λύσεις από τον Τόμπιν Κάρμπερι και τον Σι Τζέι Χάρις επέτρεψαν στους «κυανοκίτρινους» να πλησιάσουν (27-22 στο 17’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στο +10 (32-22 στο 20’) για την FMP.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι Domino’s συνέχισε να σουτάρει με πολύ χαμηλά ποσοστά από τα 6.75 (2/18 τρίποντα, 11%) μέχρι το τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Αυτό το αξιοποίησαν οι γηπεδούχοι που άνοιξαν το σκορ (41-24 στο 27.30’’) και έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +17 (49-32 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, βελτιώθηκε η εικόνα του Περιστερίου Domino’s, αλλά δεν μπορούσε να επιστρέψει στο ματς καθώς δεν υπήρχε χρόνος για κάτι τέτοιο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Λανζαρίνι, Γιλμάζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 32-22, 49-32, 70-58.

FMP (Νικίτοβιτς): Ρέμπετς 13, Σαράνοβιτς 2 (6 ριμπάουντ), Σίμοβιτς, Τάσιτς 10 (5 ριμπάουντ), Τομάσεβιτς, Γκάσιτς, Στογιάνοβιτς 18 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νόβακ 12 (3/11 τρίποντα), Κούζμιτς 4 (8 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς 11, Μπάρνα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 4 (7 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Πάπας 4, Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 2, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5 (2 ριμπάουντ), Χάρις 21 (2/4 τρίποντα), Πάτον 4, Κάρμπερι 13 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έντι 3 (4 ριμπάουντ), Ζούγρης 2 (3 ριμπάουντ).