September 20, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Basket League Παναθηναικός

Κακη εμφανιση και ”αντιο” στην Κυπρο με ηττα ο Παναθηναικός

Ο Παναθηναϊκός AKTOR γνώρισε την ήττα από τη Μακαμπι (75-88) στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” στην Κύπρο. Πρώτος σκόρερ των πρασίνων ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 14 πόντους.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο την ευστοχία από την γραμμή των 6μ75 κατάφεραν να πάρουν -στο πρώτο δεκάλεπτο- το προβάδισμα, το οποίο έφτασε ως το +11 (19-30 στο 9′). Όσο περνούσε η ώρα όμως, ο Παναθηναϊκός AKTOR βελτίωνε την αμυντική του συμπεριφορά, περιορίζοντας λεπτό με το λεπτό την υπεροχή της Μακαμπι.

Με τον Λορέντζο Μπράουν να κινεί τα νήματα στην επίθεση και τον Ομέρ Γιουρτσεβέν (σε πλήρη συνεργασία με τον Τσεντί Οσμάν) να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έριξαν γρήγορα τη διαφορά, φτάνοντας στην ισοφάριση (35-35 στο 15′) με καλάθι του Ματίας Λεσόρ.

Η αστοχία από την περιφέρεια δεν βοήθησε όμως την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να πάρει το πάνω χέρι, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος του αγώνα στο -3 (44-47).

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους πράσινους να είναι καλύτεροι στο πίσω μέρος του γηπέδου, αλλά να μην μπορούν να πατήσουν το γκάζι ελέω των χαμένων περιφερειακών σουτ (51-55 στο 26′). Ο Μάριους Γκριγκόνις μείωσε εκ νέου στο σουτ (53-55 στο 29′) λίγο αργότερα, τα συνεχόμενα τρίποντα της Μακάμπι Τελ Αβίβ τής επέτρεψαν όμως να ξαναχτίσει διψήφια διαφορά (59-70 στο 33′).

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μάζεψε τη διαφορά στο -5 (65-70 στο 34′) ένα λεπτό αργότερα, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο ως το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Μακαμπι πήρε τη νίκη (75-88) στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία στο “Νεόφυτος Χανδριώτης”.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-47, 55-58, 75-88.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Σλούκας 5, Οσμάν 8, Γκραντ 3, Ερνανγκόμεθ 2, Γιουρτσεβέν 12, Μπράουν 14, Παπαπέτρου 9, Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 8, Μήτογλου 3 (1).

Μακαμπι (Κάτας): Λόιντ 4, Σόρκιν 18 (2), Ριβέρο 8, Ράντολφ 10 (1), Μπλατ 6 (2), Χόαρντ 6, Σίμονς 4, Μένκο 9 (3), Ρέιμαν, Κοέν 3 (1), Γιοκουμπάιτις 13 (3), Γκάμπριελ 7.