September 20, 2024
Ελευθεριου Βενιζέλου 223, Πέραμα Μυλοποταμου
Εθνική Ομάδα Προολυμπιακό

Με το δεξι στα φιλικά η Εθνική, καλη εμφανιση αλλά θελει ακομα δουλεια

Η Εθνική παρουσιαζοντας καλή εικονα αλλά με πολύ δουλειά ακομα επικράτησε με 78-73 της Πολωνιας και ξεκινησε με το δεξι τα φιλικά προετοιμασίας

Η Εθνική δεν μπήκε και με τους καλύτερους οιωνους στην αναμετρηση καθως η Πολωνια με Μπαλτσεροφκσι και Πονιτκα πήρε προβάδισμα με 3-11 και 5-15 αναγκάζοντας τον Βασιλη Σπανουλη να πάρει τάιμ-αουτ με την εθνική να δειχνει αστοχη και ασυνδετοι, ο Παπαγιάννης με δυο συνεχόμενα τριποντα και καλάθι και φαουλ τρου Ουοκαπ εριξε την διαφορά σε 14-17 αλλά πάλι η διαφορά ανοιξε και η Πολωνια ανεβασε την διαφορά σε διψηφια τιμη 16-27 και τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρωθηκε στο 19-27

Η Εθνική στην δευτερη περίοδο με οπλο τα τριποντα αλλά και ενα αξαιρετικο Χαραλαμποπουλο ροκάνισε την διαφορά σε 27-33 και 30-33 ενω με τον ίδιο εφερε την ισοφαριση σε 33-33 με την γαλανόλευκη σιγά – σιγα να αρχιζε να βρισκει ρυθμο, δυο βολές του Παναγιωτη Καλαιτζάκη εκαναν το 35-33 δινοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στην εθνική, στην συνεχεια η γαλανόλευκη εκανε το 44-36 με ενα τριποντο του Χαγκάζ και τελικά το 46-41 ηταν το σκορ του ημιχρονου με την εθνική πολύ βελτιωμενη στο δευτερο δεκάλεπτο

Η διαφορά στην συνεχεια ανοιξε για την Εθνική παιρνοντας προβάδισμα με 51-43 και 54-45 μετα καλάθι και φαουλ του Παπαγιάννη που τραυματιστηκε και πήγε στα αποδητηρια ενω η διαφορά εφτασε και στο 58-48 την μεγαλυτερη υπέρ της εθνικης διαφοράς στον αγωνα, η εθνική χαλάρωσε, εριξε τον ρυθμό, εκανε λάθη και η Πολωνια με τους Μπαλτσεροφσκι και Σοκολοφσκι έφερε το ματς στα ίσια τρεχνοντας ενα 2-12 σερι

Στην συνεχεια με τον Λουντζη και τον Καλάθη η εθνική εκανε ενα δικό της σερι και πήρε προβάδισμα με 69-63 και 71-65 ενω ο Σλοτερ μειωσε σε 71-68 για την Πολωνια στην λήξη της επιθεση της ομάδας του, η εθνική πήρε προβάδισμα με 75-68 και τελικά το 78-73 σφραγισε το τελικο αποτελεσμα